5 клас
23.04.2021
Українська література
Г.Тютюнник "Дивак"
23.04.2021
Вставні слова. Виділення комами вставних слів.
Українська мова
Звертання. Непоширені і поширені звертання. Розділові знаки при звертаннях
13.04.2021
Українська мова
Аудіювання уривка з твору сучаснох дитячої літератури, що містить однорідні члени речення
https://naurok.com.ua/test/audiyuvannya-urivka-z-tvoru-suchasno-dityacho-literaturi-scho-mistit-odnoridni-chleni-rechennya-883617.html
Код доступу 4468781
Попросіть учнів використати цей код,
відкривши посилання
join.naurok.ua
12.04.2021. Українська мова
30.03.21. Тема. Пунктуаційна помилка та її умовне позначення
Мета: поглиблювати знання
п’ятикласників про види речень за метою висловлювання й інтонацією; сформувати
поняття про пунктуаційну помилку; розвивати вміння асоціативно мислити;
формувати загальнопізнавальні вміння
ставити й обґрунтовувати розділові знаки в кінці речення, знаходити й
виправляти пунктуаційні помилки; розвивати мовленнєво-комунікативні вміння; на
основі мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати патріотичні почуття
ХІД УРОКУ
I. Етап орієнтації
1Лінгвістична розминка
Назвати розділові знаки за їхніми характеристиками.
1. Фіксує кінець речення, а
також передає питальну інтонацію. (Знак питання)
2. Свідчить про закінчення думки в розповідних
та спонукальних неокличних
реченнях. (Крапка)
3. Ставиться в кінці речення і передає окличну
інтонацію. (Знак оклику)
2. «Ланцюжок»
Прочитайте по черзі речення,
дотримуючись їх правильного інтонування.
1. Зацвіли вишні.
2. Зацвіли вишні?
3. Хай цвітуть вишні.
4. Зацвіли вишні!
5. Зацвіли вишні?!
6. Хай цвітуть вишні!
3. Робота в парах.
Вибірковий диктант
З поданих
речень виписати:
1 пара – розповідні
2 пара – спонукальні
3 пара – питальні
Україна є незалежною державою. Державною мовою в Україні є українська мова. Люби свій край! Як океан, глибока, твоя любов нехай не тоне в млі! Що для мене рідна мова? Весняний пташиний спів? Гомін
тихої діброви? Чи віночок дивних слів?
4.Робота з деформованим текстом.
Пояснювальний диктант
Я люблю Україну. Як можна її не
любити?! Тут я народився і
живу. Тут живуть мої батьки й
друзі. Тут мені знайома кожна травинка, кожна піщинка, кожна квіточка. Кращої
країни немає!
-А якого речення за метою висловлювання тут немає?
- Давайте закінчимо цей текст спонукальним реченням.
(Любіть Україну!)
5. Кодовий диктант
Проаналізувати речення за метою висловлювання й записати кодовий номер кожного речення
(цифрою 1 позначити розповідні неокличні речення; цифрою 2 — питальні речення;
цифрою 3 — спонукальні речення; цифрою 4 — окличні).
1. Теплого погідного дня
вибираємось до лісу, щоб відчути його свіжу прохолоду, послухати співи
різноголосого птаства.
2. У дні весняних канікул
готуємось до свята «День птахів», лаштуємо шпаківні.
3. А в літню пору?
4. Скільки шляхів-доріг
відкрито кожному!
5. З однолітками-туристами
мандруй по рідній землі, милуючись її неповторною красою.
6. Зустрічай схід сонця в
полі, над річкою, в лузі.
7. Будь сміливим,
допитливим, спостережливим у світі природи, серед якої живеш, дари якої
споживаєш.
8. Найчарівніші казки й
легенди, найдорожчі слова і найсердечніші пісні присвячувала людина-творець
своїй землі-матері!
Ключ. 1 — 1 — 2 — 4 — 3 — 3
— 3 — 4
II. Етап ціле покладання
Оголошення теми
-
Сьогодні
ми з вами познайомимося ще з пунктуаційною помилкою.
Тема.
Пунктуаційна помилка та її умовне позначення
ІІІ. Етап
організації діяльності
1.Знайомство з
новим матеріалом
-
Подивіться на схему і скажіть, що вивчає такий розділ мовознавства як
пунктуація? (розділові знаки)
-
Отже, що б ви віднесли до пунктуаційних помилок?
1) неправильна
розстановка розділових знаків;
2) уживання одного
розділового знака замість іншого;
3) відсутність розділового
знака в середині або наприкінці речення.
- А позначається пунктуаційна помилка на
полях V
2. Робота зі зразком
Український народ є одним з великих слов’янських народів._________ Своєю героїчною боротьбою проти соціального і
національного_____ гноблення українці вписали не одну яскраву сторінку в світову_______
історію? Нині Україна є однією з
найбільших держав Європи._____ V
3. Робота за картками
Знайти і виправити
пунктуаційні помилки (за варіантами)
1 варіант
Скільки з’явилося нових квіток. Уже відцвіли блакитні проліски, а в кущиках
свіжої трави між деревами розцвіли фіолетові фіалки. Білі рухливі дзвоники конвалій висять на
тоненьких ніжках. Пахучі, чудові конвалії ?
2 варіант
Веселий місяць, цей травень.
Збіглися хлопці на вулиці. Куди йти гуляти.
Прийшли діти до рівчака, зарослого низькими кущами. Гуляли в лісі, рвали квіти,
ловили метеликів?
4. Диктант-завдання
Знайдіть в тексті
пунктуаційні помилки. Запишіть речення,
правильно поставивши розділові знаки.
У табуни збиваються
пташки, готуються до відльоту в далекі краї. Скоро перша паморозь посріблить
траву, листя дерев і кущів. Тоді шпак прилетить до своєї шпаківні і проспіває
прощальну пісеньку.
ІУ. Етап контрольно-оцінювальний
1.Підсумок уроку
1. Які розділові знаки
ставляться в кінці речення?
2. На які види поділяються
речення за метою висловлювання?
3. Які речення є за
емоційним забарвленням?
4. Як називається помилка,
якщо неправильно поставлено розділовий знак?
5. Як вона
позначається?
2. Домашнє завдання
1. Підготувати питання з
теми «Види речень за метою висловлювання. Окличні речення. Пунктуаційна
помилка».
2. Міні-твір «Моя Україна»,
використовуючи різні види речень.
3.Виставлення й мотивація балів
ТЕМА: Основні випадки чергування у — в, і — й.
МЕТА: навчальна - пояснити учням
особливості чергування у — в, і — й; на
практиці продемонструвати милозвучність української мови;
розвивальна - розвивати
творчі здібності дітей, мовний смак,
уміння вдосконалювати своє мовлення,
виховна - виховувати у школярів повагу до краси
рідної мови.
Очікувані результати: учні
усвідомлюють особливості чергування у — в, і — й; знаходять і виправляють
орфоепічні помилки.
Внутрішньопредметні
зв’язки: фонетика,
орфоепія, синтаксис.
Міжпредметні
зв’язки: література.
Обладнання: підручник,
дидактичний матеріал, аркуші для
«листів», таблиці, смайлики, гра
«Дартс»,
Тип уроку: урок формування практичних знань,
умінь і навичок.
ПЕРЕБІГ
УРОКУ
I.
Мотивація навчальної діяльності
1. Приблизно
70% населення України розмовляє
українською мовою, яка була визнана однією з наймелодійніших мов світу!
На конкурсі краси мов у Парижі в 1934 році українська мова посіла 3 місце після
французької та персицької за такими критеріями, як фонетика, лексика,
фразеологія та структура речень. А за мелодійністю українська мова зайняла 2
місце, а перше - отримала італійська.
2. «Мозковий штурм». Чому, на вашу думку
нашу мову вважають мелодійною?
(Відповіді)
3. Прочитайте подані у двох стовпчиках словосполучення.
Дуб і береза ------- дуб й береза.
Почав
іти ------- почав йти.
Працюють у
нас ------- працюють в нас.
Побачив
усіх ------- побачив всіх.
Які з них
було легше вимовляти? Чому?
ІІI. Оголошення теми й мети уроку
IV. Актуалізація опорних знань учнів
1.
Перевірка наявності виконання домашньої вправи 253.
1. Що таке спрощення в групах приголосних? 2.Чи потрібне у вимові спрощення? 3. Назвіть групи, в яких відбувається спрощення. 4.В яких словах не відбувається спрощення? 5.В яких словах звук [т] не вимовляємо, проте букву «т» пишемо? Слова винят(Власне українськіслова: зап’ястний, кістлявий, пестливий, хвастливий, хвастнути, хворостняк, шістнадцять). 6.Назвіть слова іншомовного походження, в яких не відбувається спрощення. (Контрастний, форпостний, компостний, аванпостний, баластний)
V. Сприйняття
й засвоєння навчального матеріалу
1. За допомогою чого ми досягаємо милозвучності
рідної мови. (На дошці визначення «МИЛОЗВУЧНІСТЬ»)
Милозвучність —
властивість мовлення, що полягає в плавності, виразності, відсутності складних
для вимови сполук звуків. Для
української мови характерним є гармонійне співвідношення голосних і приголосних
звуків. Нагромадження приголосних можна уникнути як за допомогою спрощення в
групах приголосних, так і за допомогою чергування прийменників У - В та
сполучників І – Й.
2. Робота з таблицею.
Основні випадки чергування у — в
У
вживається
|
В уживається |
У — В
не чергуються |
Між приголосними: навчаюсь у
гімназії |
Між голосними: була в Одесі |
У словах, що вживаються тільки
з в або тільки з у: воротар, усмішка. |
На початку речення перед
приголосним: У
зошиті немає помилок. |
На початку речення перед
голосними: В оранжереї красиві квіти. |
У власних іменах і в словах
іншомовного походження: Ворскла, Врубель. |
Незалежно від закінчення
попереднього слова перед наступними в, ф, а також перед сполученнями літер
-льв-, -св-, -тв-, -хв-, -зв-: Я у Львові. |
Після голосного перед більшістю
приголосних (крім в, ф, -льв-, -св-, -хв-, тв.- зв- і под.)
Моя вдача.
|
|
3. Робота з таблицею.
Основні випадки чергування
сполучників і — й
Завжди
і
|
Завжди
й |
Після будь-якого розділового
знака: Вітер війнув, і облетіло листя.
Між приголосними звуками: Ось і прийшла
весна.
|
Між голосними звуками: срібло й олово.
|
Початок речення. І летіли знов іскри ясні (О. Олесь).
|
Після голосного звука перед
приголосним: розуміє й пояснює. |
Зіставлення понять: зима і
літо.
|
|
Перед звуком [й] та буквами я,
ю, є, ї: Воля і яснії сни.
|
|
4. Запишемо число і тему уроку.
5. Робота з підручником.
- Опрацювання теоретичного матеріалу & 36. Лінгвістична гра «Редактор».
Доберіть
з дужок прийменник або сполучник. Поясніть свій вибір.
Найкращий
(і, й) найповніший скарб — праця. Хліб (і, й) сонце найцінніше (в, у) світі. (В,
у) пісні наша доля. Вік
учням (в, у)читись, а (в, у)чителям — навчать. (В, у) вікнах
перші вогні. (В, у)читель сидів (в, у) школі то з дітьми,
то з якимись книжками. Пісня
(й, і) праця — великі дві сили. Ми
маємо право на сум (і, й) любов, на щастя, на сонце (й, і) трави. А
(в, у) селах (в, у) веселих (і, й) люди веселі.
IV. Закріплення знань, умінь і навичок
1. Розподільний диктант. Робота в зошитах. Запишіть в одну колонку слова, в яких може відбуватися чергування у–в, а в другу — ті, в яких не буває такого чергування.
Іван, університет, установа, влітку, врожай, уява, указ, взимку,
враження, учитель, вступ, утопія, улесливий, ввічливий.
2. Пояснювальний диктант.
Запишіть
текст під диктовку.
Підкресліть чергування у — в, і —
й, обґрунтуйте відповідь.
Гусенятко розплющило одне очко, потім друге, пискнуло і — народилося. Мама подивилась на нього, вкрила його крилом і заплакала: вночі гуси мали відлітати. Її чоловік з табуном і старшими дітьми зранку подався політати над полем і плавнями перед відльотом. (М. Вінграновський) V. Домашнє завдання
1. Вивчити
&36.
Увага, учням 5 класу: зараз
розпочне роботу ярмарок
- продаж домашньої
письмової роботи - вправу 294 ви можете придбати за максимальну кількість
балів – 10! А творче завдання
вправи 295, можете «купити» за максимальну кількість балів – 12!!! Обміркуйте свою покупку і отримуйте свій бал.
Дистанційне навчання 6 клас
https://www.blogger.com/blog/page/edit/4240386911598270608/4312556780440864199
Числівник: загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксична роль. (13.03.)
Числівники кількісні і порядкові
1. Опряцювати параграф 37 і таблицю

2. Виконати впр. 419.
(17.03)
Числівники прості, складні і складені. Роздільне написання складених числівників.
1. Опрацювати параграф 37: ст. 186 і таблицю

2. Виконати впр. 422.
3. Пройти тестування за посиланням.
https://learning.ua/mova/shostyi-klas/prosti-skladni-i-skladeni-chyslivnyky
(19. 03)
Розвиток мовлення. Контрольний письмовий твір-опис природи в художньому стилі на основі особистих вражень.
1. Перегляд відео "Природа рідного краю".
(30.03)
Відмінювання кількісних числівників. Буква Ь в кінці числівників і перед закінченням у непрямих відмінках.
1. Опрацювати параграф 38: ст. 189.
2. Розглянути таблицю "Відмінювання кількісних числівників".

3. Провідміняти кілька числівників.
(31.03)
Відмінювання дробових і збірних кількісних числівників. Буква ь на кінці числівників і перед закінченням у непрямих відмінках.
1. Опрацювати параграф 38: с. 195.
2. Переглянути презентацію (за посиланням)
https://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-z-temi-vidminyuvannya-drobovih-i-zbirnih-chislivnikiv-23396.html
3. Виконати впр. 445.
Українська література (30.03)
Я. Стельмах. Повість "Митькозавр з Юрківки, або Химера лісового озера". Уява, фантазія, романтичність у житті сучасної людини. Необхідність навчатися упродовж життя, здобувати досвід. Важливість збереження довкілля для сьогодення та майбутнього.

1. Заповнити анкету героїв.
2. Підготувати повідомлення "Важливість збереження довкілля для сьогодення та майбутнього".
06.04.2020 Відмінювання порядкових числівників. Написання разом порядкових числівників з-тисячний.
11. Опрацювати параграф 39. 22. Розглянути таблиці.
33. Виконати вправу 456.

07.04.
Узгодження числівників з іменниками. 11. Опрацювати опорні таблиці.
2.Виконати вправу 457.
09.04.Правильне вживання числівників на позначення дати та часу.
11. Переглянути презентацію.
22. Повторити параграф 38. 33.Скласти словниковий диктант, використовуючи числівники на позначення дат і часу (11 прикладів).
(09.04.)
Розвиток мовлення. Читання прозового уривка з повісті.
1. Опрацюкати пам'ятку "Як писати лист літературному героєві".
09.04.
Правопис числівників. Тренувальні вправи. 11.Повторити параграфи 38 – 39. 22.Переглянути відео.
33. Скориставшись таблицями, записати, на ваш погляд, складні випадки правопису числівників.
44.Провідміняти числівники: сто двадцять третій, сімдесят, триста тридцять чотири.
44.Провідміняти числівники: сто двадцять третій, сімдесят, триста тридцять чотири.
13.04.2020
Леся Воронина - сучасна письменниця, авторка багатьох книг для дітей. Повість "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9". Фантастична, романтична повість про виховання гідності та мужності. Робота над змістом твору. ТЛ:сюжет, його елементи
14. 04
16.04.2020
Леся Воронина. Повість "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9". Роль сім'ї у формуванні життєвих переконань людини. Стосунки між різними поколіннями в родині (дискусія).
23.04.2020
Леся Воронина. Повість "Таємне Товариство боягузів, або засіб від переляку №9". Головний герой твору Клим Джура - рятівник світу. Його друзі й вороги. Еволюція Клима від боягуза до супергероя.
Виховання в собі рис сміливості, хооробрості, кмітливості, відповідальності, прогнозування можливих наслідків діяльності.
27.04.2020
Контрольна робота.
Письмовий твір "Безсмерття і добро, вічність і краса - основа життя людини на землі" (за вивченими творами Л.Ворониної, В.Нестайка, Я.Стельмаха).
30.04.2020
Неозначені займенники, їх відмінювання. Написання разом і через дефіс неозначених займенників.
11. Опрацювання опорних таблиць.
22.Робота з підручником: параграф 43. 33.Виконати вправу 490, підкресливши неозначені займенники.
30.04.2020
Гумористичні твори. Гумористичне й сатиричне зображення. Жанрова різноманітність гумористичних творів (анекдоти, байки, усмішки, гуморески, співомовки).Роль гумору в житті українців.
Ви можете написати твір на будь-яку тему (оберіть одну із запропонованих тем), використовуючи займенники, що належать до різних розрядів
№1 Що я роблю для здійснення своєї мрії?
·№2 У чому полягає гідність людини?
·№3 Що важливіше – наполегливість чи скромність?
2 2. Виконання 2 перші тестові завдання: ст. 245, підручник.
05.05.2020
Заперечні займенники. Правопис заперечних займенників.
12.05.2020
С.Руданський. “Запорожці в короля”. Вияв народної мудрості в гуморесках, викривальний пафос співомовок.
18.05. Укр.мова.
Контрольна робота. Займенник.
Займенники | Розряд за значенням |
1. їхній, ваш, твій | А присвійні |
2. хтозна-що, дехто, щось | Б означальні |
3. ніскільки, нікотрий, ніщо | В неозначені |
4. який, хто, що | Г заперечні |
Д відносні |
Займенники | Розряд за значенням |
1 котрий, чий, скільки | А особові |
2 стільки, такий, той | Б вказівні |
3 ніякий, ніхто, нічий | В заперечні |
4 хто? що? який? | Г питальні |
Д відносні |
Немає коментарів:
Дописати коментар